Hogyan használjuk a harapásemelőt a fogászatban?
Miért lehet szükség harapásemelő sínre?
A fogcsikorgatás, más néven bruxizmus, számos problémát okozhat, például fejfájást, állkapocsfájdalmat, izomfeszülést, sőt, akár fogtörést is.
A harapásemelő sín egyik fő feladata ezen problémák megelőzése, de alkalmazható mélyharapás és fogszabályozás esetén is.
Gondoljunk bele! Egy hosszú ideig tartó, görcsös préselés során a felső és alsó állcsont öntudatlanul, rendkívüli erővel nyomódik egymáshoz. Szélsőséges esetben a rágófogak felületére akár 40 kilogrammos nyomás is nehezedhet négyzetcentiméterenként.
Ha összeadjuk és végiggondoljuk ezeket az erőket, láthatjuk, hogy rendkívül nagy terhelésről van szó. Az éjszakai fogcsikorgatás leggyakoribb kiváltó oka a stressz, mivel a folyamatos lelki feszültség miatt a szervezet éjszaka sem tud teljesen ellazulni. Alvás közben újra megéljük a nappali problémákat, izmaink megfeszülnek, és kóros mozgásminták alakulnak ki. A stresszről és annak kezeléséről egy korábbi cikkünket is el tudja olvasni!
A stressz mellett a bruxizmus kialakulását okozhatják túl magas tömések, fogbetétek vagy fogpótlások (például korona, híd, protézis), illetve egyes gyógyszerek mellékhatásai is szerepet játszhatnak.
Ezért is tartjuk alattomosnak a bruxizmust, mivel a páciens többnyire csak a másnap jelentkező tünetek alapján gyanakodhat problémára, esetleg a vele alvó személy figyelmeztetheti.
Kutatások kimutatták, hogy tízből két bruxizmusban szenvedő páciens éjszaka nagyobb erővel szorítja össze a fogait, mint amire nappal tudatosan képes lenne. Statisztikák szerint nemcsak felnőttek, hanem egyre több fiatal és gyerek is érintett a bruxizmusban, és gyakran csak a fogorvos hívja fel erre a figyelmet. Ez is egy újabb érv amellett, hogy miért fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés, amely során a szakemberek időben felismerhetik a problémákat.
Mi az a gnatológia és a gnatológiai sín?
A gnatológia a fogászat egyik új és dinamikusan fejlődő speciális területe, amely az állkapocsízület működésével és annak rendellenességeivel foglalkozik.
Az állkapocsízület hibás működése számos kellemetlen tünetet okozhat, kezdve a fülzúgástól egészen a rossz alvásminőségig. Ha az ízület elmozdul vagy nem megfelelően működik, hosszú távon kopás és deformáció alakulhat ki, ami további fájdalmakhoz vezethet, nemcsak az állkapocsban, hanem a nyak, a váll, a törzs és akár a térd területén is.
A gnatológiai kezelések során gyakran szükség lehet fogszabályozásra vagy éjszakai harapásemelő sín alkalmazására. Az éjszakai sín különösen hasznos lehet a fogcsikorgatás kezelésében, mivel megakadályozza a fogak erős összeszorításából adódó károsodásokat, így védi a rágófelszíneket a további kopástól.
Ez a szakterület kiemelkedő jelentőségű, mert az állkapocsízület helytelen működése sokkal szélesebb körű problémákat okozhat, mint azt elsőre gondolnánk. Az állkapocsízületi problémák gyakran érintik a test egészét, hiszen a testtartásunk és izomzatunk szorosan összefügg egymással. Ezért a gnatológiai kezelések nemcsak a fogak és az állkapocs állapotát javítják, hanem hozzájárulnak a teljes test egészségének megőrzéséhez is.
Az éjszakai harapásemelő sín és annak működése
A harapásemelő sín egy rugalmas, gumiszerű borítás, amely az alsó, a felső, vagy akár mindkét fogsorra helyezhető, és képes elnyelni a fogak összeszorításából származó erőket, ami a beteg párjának az alvásminőségéra is nagy hatással lehet.
Csökkenti a rágóizmok terhelését és védi a fogakat a kopástól. A sín tökéletesen illeszkedik a fogazathoz, és bár kezdetben nem akadályozza meg az összeszorítást, közbülső elemként lazítja a rágóizmokat, miközben megszünteti a fogcsikorgatás kellemetlen zaját. Használata során védi az ízületet, védi a fogakat is a további kopástól és elkerülhető a fogpótlások (például koronák és hidak) sérülése is. Hosszú távon a harapásemelő használata akár a probléma kiváltó okait is orvosolhatja.
Nincs ok aggodalomra, a probléma hatékonyan kezelhető egy alsó vagy felső sín alkalmazásával. A sín elkészítése egyszerű: a rendelőben egy gyors lenyomatot veszünk a fogairól, és néhány napon belül át is veheti az elkészült harapásemelő sínt. Ez a kivehető, átlátszó, puha műanyagból készült eszköz hatékonyan csökkenti a fogcsikorgatás tüneteit. Bár előre gyártott változatok is elérhetők, a fogtechnikai laboratóriumban egyedi lenyomat alapján készített sín pontosabban illeszkedik a páciens fogazatához. Mi is ezt javasoljuk! Lehetőség szerint kerülje az előre gyártott sínt!
Hogyan tudunk mi segíteni?
Budapest XVII. kerületében található rendelőnk, a Liget-Dent Fogászat, szakértő csapata elkötelezett amellett, hogy pácienseink számára a legmagasabb színvonalú ellátást biztosítsa, beleértve a harapásemelő sínek készítését és alkalmazását is.
Személyre szabott megoldásokat kínálunk: a rendelőnkben precíz lenyomatot veszünk fogairól, amely alapján a fogtechnikai laboratóriumunkban egyedileg illeszkedő harapásemelő sínt készítünk. Ez az eszköz hatékonyan csökkenti a fogcsikorgatás és az állkapocsízületi problémák okozta kellemetlenségeket, így pácienseink (és párjaik is) nyugodtan alhatnak és megelőzhetik a fogak további károsodását. Rendelőnk gyors, rugalmas és professzionális szolgáltatást nyújt, így biztos lehet benne, hogy nálunk a lehető legjobb kezekben van.
Nincs ok aggodalomra, hiszen tudják már:
LIGET-DENT: Itt elmúlik a félelem. Marad a mosoly!
Javasoljuk, hogy a probléma megoldásáért kérjen időpontot munkatársainkhoz, vagy amennyiben a XVIII. kerületben vagy annak környezetében él, akkor partner-rendelőnket tudjuk ajánlani, a SZÉ-DENT Fogászatot!