A fogpótlást, mint fogászati eljárást számos mítosz és tévhit övezi. Ezek eloszlatása segíthet abban, hogy a páciensként tisztábban láss azzal kapcsolatban, mire számíthatsz, ha fogpótlásra érkezel a fogorvoshoz.

A fogvesztés következményei

Különböző okok vezethetnek fogvesztéshez. Ezek egy része elkerülhető (elsősorban megfelelő szájhigiéniával és megelőző kezelésekkel), ám vannak olyan esetek (jellemzően balesetek), ahol a fogvesztés kvázi elkerülhetetlen.

Az okoknál azonban sokkal fontosabbak a következmények: az, hogy milyen problémákat szül egy, több vagy akár az összes fog elvesztése. A leggyakrabban jelentkező panaszok a fogvesztéssel hozzánk forduló páciensek esetén az alábbiak:

  • a rágóképesség csökkenése, kényelmetlen étkezés,
  • beszédzavar,
  • esztétikai problémák.

Ezek aztán további gondokat szülhetnek, például önbizalomhiányt vagy étkezési zavarokat.

A páciensek által érzékelt és megnevezett problémák mellett ráadásul más, további tünetek is jelentkeznek. Ezek talán elsőre nem feltűnőek, ám mégis komoly következményekkel járhatnak. Ilyen többek között a fogak elmozdulása, dőlése vagy az állkapocs ízületeinek megbetegedése.

A fogpótlás menete

Nem kérdés tehát, hogy a fogpótlások végső célja nem más, mint az életminőség javítása. A rágóképesség helyreállítása mellett az esztétikai gondok és a hangképzési zavarok is megszűnnek. Visszatér a páciensek önbizalma, visszakapják régi önmagukat!

A különböző fogpótlásokat többféleképpen is csoportosíthatjuk. Erről már olvashattál egy korábbi cikkünkben, amit ide kattintva érhetsz el!

A fogpótló eljárások folyamata eltérhet egymástól annak függvényében, hogy melyik kategóriába tartoznak. Az viszont közös bennük, hogy fájdalommentesen megvalósíthatóak, valamint a kezelés folyamatának általános lépései is azonosak:

  1. Anamnézis: A fogorvos megismeri és rögzíti a páciens kórtörténetét és jelenlegi panaszait.
  2. Vizsgálat: Az orvos megvizsgálja a beteget, hogy teljes képet kapjon az állapotáról.
  3. Diagnózis, prognózis: Az állapot feltérképezése diagnózis felállításával folytatódik, valamint a betegség várható alakulásának előrejelzésével.
  4. Kezelési terv: Elkészül a kezelési terv: a pácienst a fogorvos tájékoztatja arról, hogy milyen kezeléseket javasol a kívánt állapot eléréséhez. Ezzel megkezdődik a munka oroszlánrésze.
    • Kivitelezés: A fogpótlás lépései általában az alábbiak:
    • csonkelőkészítés (nincs rá minden esetben szükség)
    • lenyomatvétel
    • alsó és felső állcsont viszonyának meghatározása
    • fogtechnikai munkafázisok (ehhez nincs szükség a páciensre)
    • fogművek rögzítése.

A folyamat lényege tehát az, hogy a fogcsonkok előkészítését követően lenyomatot vesz a fogorvos ahhoz, hogy a fogtechnikus elkészíthesse a rögzítendő fogpótlásokat, amelyeket aztán a fogorvos ragaszt be a páciensnek.

(Minderre természetesen nem egyetlen nap alatt kerül sor.)

Koronák és hidak

Fogkoronát, illetve foghidat azoknál a fogaknál kell alkalmazni, amelyek:

  • nagy kiterjedésű szuvasodással rendelkeznek,
  • nagy kiterjedésű töméssel rendelkeznek,
  • nagymértékben sérültek
  • gyökérkezeltek
  • a zománc fejlődési rendellenességétől szenvednek.

Ma a legmodernebb eljárás élethű fogpótlás készítéséhez a cirkónium (röviden cirkon) korona. Alapanyaga ugyanis teljesen fémmentes, és olyan precíz, számítógépes technológiával készül, amely garantálja a pontos és kényelmes illeszkedést. A páciens eredeti foga és a korona közti átmenet lényegében láthatatlan.

Implantációs fogpótlás

Implantációs fogpótlásra akkor van szükség, amikor egy vagy több fog hiányzik, és hagyományos korona vagy híd kivitelezése nem lehetséges vagy nem kívánatos.

Sorvéghiánynál vagy nagy sorközi hiánynál szokott fennállni ilyen helyzet. Továbbá egyetlen fog hiányánál is implantátumot érdemes alkalmazni, így megőrizhető a szomszédos fogak épsége, hiszen nem szükséges őket csiszolni, mint a hagyományos híd esetében.

Lemezes fogpótlás

Egyes helyzetekben teljes foghiány pótlására is kerülhet sor implantációs fogpótlással, de ilyen esetben inkább lemezes fogpótlás alkalmazása a bevett gyakorlat. Ennek folyamata összetett, hiszen az állcsontok, az izmok és a fizikai tényezők kölcsönhatásait kell figyelembe venni.

Az alaplemez, a műíny és a műfogak együttesen alkotják a lemezes pótlást. Összehangolásuk a kulcsa annak, hogy a pótlás stabilan a helyén maradjon, és esztétikailag is tökéletes legyen, így őrizve az arckontúrt és segítve a megfelelő hangképzést is.

Egy valamit megígérhetünk a fogpótlással kapcsolatban: mi fájdalommentesen fogunk végigvezetni a folyamatán! Vedd fel velünk a kapcsolatot ide kattintva, ha viszontagságok nélkül szeretnéd visszakapni régi mosolyod!

LIGET-DENT: Itt elmúlik a félelem. Marad a mosoly!