Fogmegtartó kezelések

Itt elmúlik a félelem. Marad a mosoly!

Fogmegtartó kezelések

Fogmegtartó kezelésnek azokat az eljárásokat hívjuk, amelyek célja a korábban (bármilyen módon) sérült fogat rehabilitáljuk, hogy esztétikusabb legyen, valamint fájdalommentesen funkcionáljon, és így elkerülhető legyen az eltávolítása.

fogászat

A leggyakoribb fogmegtartó kezelések az alábbiak:

 

  • fogtömés: A fogtömés a szuvas részek eltávolításával kezdődik, amit a fogüreg előkezelése követ. Majd a tömőanyagot rétegenként bevisszük az üregbe. A folyamat a tömés magasságának ellenőrzésével és polírozással zárul. Az eredmény sima felületű, esztétikus, fájdalommentes, tömött fog. A kezelés érzéstelenítőt használva fájdalommentes, hiszen a régebben használt amalgám tömésekkel ellentétben a ma használatos erősített műgyanta kémiailag kötődik a fogszövethez, ezért a szuvas részek eltávolítása során nem szükséges az ép foganyagot is megfúrni ahhoz, hogy a tömés jól tudjon majd rögzülni.
  • betét (inlay, onlay): A rágófogak több felszínre kiterjedő szuvasodása esetén (vagy régi amalgámtömések cseréjénél, illetve a harapási magasság korrekciójánál) betétre, úgynevezett inlay-ra van szükség. Ez lényegében megfelel egy olyan tömésnek, amely fogtechnikai laboratóriumban készül a páciens fogáról készített lenyomat alapján, egyedileg.
    Az onlay csupán kiterjedésében tér el az inlay-től. Abban az esetben van szükség onlay-re, ha a fogak rágófelszínének csücskei részben vagy teljesen hiányoznak.
    Ha egy páciensnek betétre van szüksége, kétszer kell ellátogatnia a fogorvoshoz. Az első alkalommal a szuvasodás eltávolítására, az üreg előkészítésére és a fognyomat levételére kerül sor. Az első alkalom egy ideiglenes tömés elkészítésével zárul, hogy a betét elkészüléséig (kb. 1 hét) is zavartalan legyen az étkezés. A második alkalom az ideiglenes tömés eltávolításával kezdődik (ehhez nem szükséges fúrni a fogat). A betét kipróbálása és ellenőrzése után a fog és a betét felszínének előkezelése következik, majd a végleges beragasztással zárul a folyamat.
    Mindkét alkalom fájdalommentes a helyi érzéstelenítésnek köszönhetően.
  • gyökérkezelés: Gyökérkezelésre akkor van szükség, ha a fogbélüreg (a fog ereket, idegeket, kötőszövetet tartalmazó legbelső része, az úgynevezett pulpa) megfertőződik, begyullad, elhal vagy megsérül. Ezt elsősorban erős hőhatások, kémiai hatások vagy mechnaikai ingerek okozhatják.
    A kezelés során a problémás pulpaszövetet teljesen eltávolítjuk, majd a pulpakamrát és a gyökércsatornákat fertőtlenítjük. Ezután készül el a gyökértömés. A közhiedelemmel ellentétben ma már ezt a kezelés is lehet teljesen fájdalommentesen végezni.