Melyiket ajánlja a fogorvos?
Dentálhigiéniai kezelések alkalmával sok páciensünk felteszi nekünk azt a kérdést, hogy a hagyományos, vagy az elektromos fogkefe ideálisabb megoldás arra, hogy fogainak és ínyének egészségét fenntartsa, és tovább megőrizze például egy fogkő eltávolítás, vagy polírozás látványos eredményét.
Ebben a cikkben ezt a kérdéskört fogjuk körbejárni, hogy mindenki, aki elolvassa, lehetőséget kapjon egészséges és szép mosolya hosszú távú megőrzésére. Kitárgyaljuk a hagyományos és az elektromos fogkefék közti különbségeket, mindegyiknek bemutatjuk az előnyeit és a hátrányait egyaránt, és természetesen azt is megosztjuk, hogy mi melyiket ajánljuk a hatékonyabb és eredményesebb szájápoláshoz.
A titok a helyes használatban rejlik
Az első és talán legfontosabb, amit el kell mondanunk az, hogy mind az elektromos, mind a hagyományos fogkefék egyaránt hatékonyak lehetnek, ha helyesen használják őket. A megfelelő fogmosási technikával ugyanis mindkettő ugyanolyan hatékonyan képes eltávolítani a fogak felszínén lerakódott lepedéket és a közéjük beékelődött ételmaradékokat.
A fogmosás végén természetesen a fogselyem használatáról sem érdemes megfeledkeznünk, hiszen vannak olyan szűk fogközök, amelyekhez semmilyen fogkefével nem férhetünk hozzá, a baktériumok viszont kiválóan meg tudnak ott telepedni.
A helyes fogmosási technika alkalmazása esetén tehát, bármelyik típusú fogkefe megfelelő választás lehet. Nézzük, mire érdemes figyelni, ha az egyikre, vagy a másikra voksolunk!
Hogyan válasszunk, a hagyományos fogkefék közül?
Ha a hagyományos fogkefére voksolunk, arra kell figyelni, hogy minél kisebb fejű fogkefét válasszunk, amellyel könnyen odaférkőzhetünk a nehezen elérhető helyekre is, és pontosabban tudjuk célba venni vele a megtisztítandó területet. Fontos még, hogy a sörtéje ne legyen túl kemény, inkább a puha, soft megjelöléssel rendelkező darabok közül válogassunk. Márka tekintetében érdemes többet is kipróbálni, és mivel havonta-kéthavonta úgyis cserélni kell a fogkefénket, rövid időn belül kitapasztalhatjuk, hogy nekünk melyik a legmegfelelőbb.
A hagyományos fogkefék is rendelkezhetnek bizonyos extra funkciókkal, és kiegészítőkkel – hogy ezek kinek mennyire fontosak, az megint csak egyéni igény kérdése. Vannak kis kupakkal együtt csomagolt fogkefék, amely praktikus lehet például, ha utazásra szeretnénk magunkkal vinni. Használat után azonban soha ne tegyük rá a vizes sörtékre, várjuk meg, amíg teljesen megszárad a fogkefe feje. Ilyen plusz lehet még a fogkefe sörtéinek ellentétes oldalán lévő nyelvtisztító felület, vagy a színezett sörték, amelyek indikátorként jelzik, ha már elkoptak annyira, hogy már cserélni szükséges a fogkefénket.
Hogyan válasszunk elektromos fogkefét?
Egy elektromos fogkefe vásárlása hosszabb távú beruházás, mint egy hagyományos fogkefe esetén. A fogkefe fejét ebben az esetben is minimum 2-3 havonta cserélni szükséges, ám a fogkefe fő része jó esetben hosszú évekig mindennapi társunk lesz. Pont emiatt javasoljuk inkább a „márkás”, azaz a nagyobb névvel rendelkező gyártók közép- vagy felsőkategóriás modelljei közül választani.
Mivel az elektromos fogkefék sörtéje rezeg, és forog, nekünk csak irányítani kell azt, előnyös, ha a választott modell rendelkezik nyomásérzékelővel. Ezzel elkerülhetjük azt, hogy károsítsuk a fogzománcot, vagy az ínyünket azáltal, hogy túl erősen rányomjuk a fogkefét. Szintén praktikus és hasznos tulajdonság elektromos fogkefék esetén, ha van bennük időzítő, így nagyobb eséllyel garantálható, hogy a megfelelő ideig mossuk a fogunkat.
A dizájn – véleményünk szerint – másodlagos kérdés, sokkal fontosabbak a fentebb említett tulajdonságok. De ha mindenáron szeretnénk mintás, mesefigurás, vagy csillogó kövekkel kirakott elektromos fogkefét, akkor válasszuk azt, csak arra figyeljünk, hogy ezek mellett a lényeges tulajdonságai is stimmeljenek. Érdemes kivárni az akciókat – nagyobb ünnepek után, és a Black Friday alkalmával, vagy kupon napokon sokkal kedvezőbb áron tudunk hozzájutni egy-egy ilyen termékhez.
Ha kicsit többet is szánunk a száj- és fogápolás kérdésére, akkor megfontolandó olyan modell választása, amely az elektromos fogkefe mellett szájzuhanyt is kínál. Ezeknek az ára valóban elég borsos lehet, de ne felejtsük el, hogy akár az egész család is használhatja mindegyiket, hiszen a kis színes jelölő gyűrűkkel, amiket a zuhany- és fogkefe fejek végére illeszthetünk, könnyen megkülönböztethetjük, hogy melyik kié a családban.
Akinek mindenképpen ajánljuk az elektromos fogkefét
Az elektromos fogkefék rezgése és forgása alapos tisztítást tesz lehetővé, így nagymértékben javítja a fogmosás hatékonyságát, és a lepedék eltávolítását.
Különösen ajánljuk azoknak a pácienseknek, akiknek kézügyessége korlátozott – például idősebb embereknek vagy gyerekeknek. Itt azonban fontos megjegyezni, hogy gyerekek számára csak 6 éves kor felett javasolt az elektromos fogkefe használata.
Hagyományos és elektromos fogkefe – Pro és kontra
A fogmosás hatékonyságának összehasonlítása során fontos kihangsúlyoznunk, hogy mind az elektromos, mind a hagyományos fogkefék kiválóan alkalmasak lehetnek a fogak tisztítására, de csak akkor, ha megfelelően használjuk őket.
Megfelelően alkalmazva, bármelyik fogkefe képes eltávolítani a fogfelszínen lerakódott lepedéket, és ez kulcsfontosságú a fogszuvasodás és az ínybetegségek kialakulásának megelőzésében.
Az elektromos fogkefék egyik legnagyobb előnye, hogy automatikusan végzik azt a rezgő és/vagy forgó mozgást, amely segíthet abban, hogy alaposabb tisztítást végezzünk a fogainkon. Apró fejének köszönhetően könnyebben hozzáférhetünk vele a nehezen elérhető területekhez, például a fogak és a fogíny találkozásánál lévő lepedékhez, így lassíthatjuk a fogkő kialakulását.
Habár a hagyományos fogkefék közt is találhatunk olyanokat, amelyek kicsi fejjel rendelkeznek, nagyon sok múlik a helyes technikával történő fogmosáson. Ilyen szempontból tehát kényelmesebb és megbízhatóbb egy elektromos fogkefe használata.
Hagyományos fogkefe használata esetén az a tapasztalatunk, hogy a páciensek nagy része rosszul méri fel a fogmosásra fordított idő hosszát – vagyis kevesebb ideig mosnak fogat, mint az szükséges lenne az alapos tisztításhoz. Az elektromos fogkefék, a beépített időzítőnek köszönhetően pontosan jelzik, hogy mikor kell másik területre áttérnünk fogmosás közben, és mikor hagyhatjuk abba. A nyomásérzékelővel is ellátott modellek pedig abban is a segítségünkre vannak, hogy jelzik, ha túl nagy nyomást gyakorlunk a fogainkra, így segítenek elkerülni az ebből fakadó káros hatásokat. Hagyományos fogkefék használata esetén abból következtethetünk arra, hogy túl erősen sikáljuk a fogainkat, ha a sörték látványosan gyorsan kopnak a használattól.
A döntés az Ön kezében van, mi ezt ajánljuk
Ahogy a cikk elején megígértük, most megtesszük azt is, hogy elmondjuk, véleményünk szerint a hagyományos, vagy az elektromos fogkefék használatát javasoljuk inkább.
Nagy általánosságban az a véleményünk, hogy összességében az elektromos fogkefe segítségével történő fogtisztítás nagyobb hatékonysággal bír, mint a hagyományos fogkefék használata. A hagyományos fogkefék helyes használata ugyanis nagyobb kézügyességet, és több odafigyelést igényel, hogy ugyanazt a hatást érjük el vele, mint egy elektromos fogkefével.
A gyógyszertárakban kapható plakk színező tablettával ön is könnyen megbizonyosodhat róla, hogy megfelelően sikerült-e a fogmosás kivitelezése, hiszen ez a készítmény a legkisebb lepedéket is elszínezi a fogakon.
Összességében tehát nem létezik egyetlen jó megoldás, a kérdés, hogy elektromos, vagy hagyományos fogkefe, nagy általánosságban nem eldönthető. Ahhoz, hogy meg tudjuk mondani, hogy valakinek melyik való inkább, ahhoz ismernünk kell a páciens egyedi fogmosási és szájápolási rutinját, és technikáját. Ha bizonytalan a választásban, szívesen fogadjuk egy dentálhigiéniai tanácsadásra, amelynek keretében megvizsgáljuk és tanácsot adunk abban, hogy az ön egyéni szájhigiéniai igényeinek, és fogmosási technikájának, melyik típusú fogkefe felel meg leginkább.
A legfontosabb: használni!
A végére hagytuk a legfontosabb tanácsunkat. Teljesen mindegy, hogy valakinek hagyományos, vagy a legmodernebb elektromos fogkefe található a fürdőszoba polcán, ha azt nem használja a megfelelő gyakorisággal!
Sajnos tapasztalat, hogy sokan csak akkor fordulnak fogorvoshoz, ha már megvan a baj, és elkezdődött a fogak szuvasodása, szemmel látható a fogkőképződés, vagy valamilyen kellemetlen ínybetegség alakult ki. Ezekért a tünetekért és elváltozásokért a helytelen technikájú mellett, a nem elég gyakori fogmosás is felelős lehet. Bármivel is mossuk a fogainkat, tegyük azt naponta minimum kétszer, reggel és este, és igyekezzünk a megfelelő technikával végezni a tisztítást! A fogmosás végén ne feledkezzünk meg a fogselyem használatáról sem, és a fogorvosunkat ajánlott felkeresni minimum évente, vagy félévente egyszer – még akkor is, ha nincs panaszunk.